Tip job: Full-Time

Locație: București

Suntem o echipă veselă, dinamică și profesionistă care, de peste 9 ani, transformă viețile persoanelor vulnerabile din România, oferindu-le șansa la un viitor independent și demn. Pentru a reuși să creștem impactul pe care îl avem în comunitate, căutăm un DIRECTOR FINANCIAR care să ne completeze și să rezoneze cu misiunea noastră, așa cum o facem și noi.

CANDIDATUL IDEAL

• Experiență anterioară în funcții similare (minim 5 ani)
  • Cunoștințe solide de contabilitate și finanțe
  • Experiență în ceea ce privește gestionarea riscurilor și implementarea, respectiv monitorizarea de controale interne relevante și eficiente
  • Abilități excelente de comunicare și de lucru în echipă
  • Capacitatea de a lua decizii strategice și de a oferi informații relevante pentru procesul decizional
  • Absolvent de finanțe / contabilitate
  • Deținerea unei certificări profesionale în domeniul contabilității / auditului intern / analizei financiare constituie un avantaj
  • Constituie, de asemenea, un avantaj experiența într-un rol similar în domeniul ONG

DESCRIEREA JOB-ULUI

Operațiuni

• Trezorerie:
    1. Managementul general al fluxurilor de trezorerie
    2. Responsabil direct de efectuarea plăților prin transfer bancar: furnizori, colaboratori, salarii, impozite și taxe, avansuri de trezorerie etc.
    3. Supravegherea plățile efectuate în numerar și a celor efectuate cu cardurile organizației
  • Participare la deciziile cheie ca membru al echipei de conducere executive
  • Validarea / aprobarea contractelor care presupun angajamente financiare din partea organizației (contracte de muncă, contracte furnizori, contracte de sponsorizare / contracte acordate)
  • Monitorizarea implementării proiectelor din perspectivă financiară prin efectuarea de analize de tip costuri efective vs buget alocat, adresarea variațiilor identificate împreună cu managerii de proiect și asigurarea implementării de planuri de acțiune pentru remedierea acestora; se asigura de alinierea dintre execuția financiară și cea operațională
  • Livrarea completă și la timp a documentelor financiar-contabile și a oricăror informații relevante către firma de contabilitate și de audit financiar

Raportare financiară

• Elaborarea raportărilor financiare în legătură cu activitatea globală a organizației (lunare / trimestriale / anuale – acolo unde este cazul)
  • Elaborarea raportărilor financiare per proiect în conformitate cu obligațiile de raportare asumate prin contractele de finanțare
  • Implicarea directă în centralizarea, consolidarea și livrarea la timp a documentelor justificative specifice solicitate de finanțari
  • Participarea la întâlniri de monitorizare cu finanțatorul alături de echipa operațională de implementare

Planificare

• Elaborarea bugetului organizației și a strategiei financiare
  • Elaborarea de previziuni și estimări financiare
  • Participare în elaborarea strategiei generale a organizației (aspecte cheie precum: atragerea de fonduri, recrutarea de personal, alocarea resurselor pe activități și proiecte, identificarea de parteneriate strategice etc)
  • Elaborarea bugetelor aferente proiectelor implementate de organizație în conformitate cu contractele de finanțare și cu strategia globală a organizației
  • Participare la elaborarea de măsuri de performanță și sisteme de monitorizare care susțin direcția strategică a companiei

Reprezentare și relațiile cu Terții

• Menținerea relației cu băncile
  • Reprezentarea companiei alături de ceilalți membri ai echipei executive în relația cu instituțiile statului
  • Participarea la conferințe / evenimente organizate de partenerii organizației

Îți dorești să ni te alături? Atunci trimite-ne CV-ul tău la adresa de e-mail recrutare@asociatiasocialincubator.org până la data de 06.02.2024 și hai să ne cunoaștem!

DESCRIEREA COMPANIEI

Asociația The Social Incubator este o organizație nonguvernamentală, nonprofit înființată în 2014 pentru a veni în sprijinul tinerilor din medii defavorizate din România prin intervenții sociale directe, pragmatice și creative.

Oferim sprijin pentru integrarea socio-profesională a tinerilor instituționalizați: cursuri gratuite de pregătire profesională și stagii de practică, sprijin pentru găsirea unui loc de muncă legal, a unei locuințe subvenționate etc. De asemenea, dezvoltăm concepte și lansăm proiecte sociale care să faciliteze angajarea persoanelor din medii defavorizate.

În 9 ani de existență, impactul The Social Incubator constă în 59 de proiecte implementate în 40 de județe, 48.910 de tineri participanți la activitățile de dezvoltare personală și profesională organizate și 2734 tineri sprijiniți pe termen lung la nivel național.