Rezultate finale

Proiectul „ACUM – Alegem Cariere și Urmăm Meserii” a ajuns la final 31.12.2023

Asociația The Social Incubator (ATSI) și Asociația pentru Dezvoltare Organizațională (ADO) anunță finalizarea cu succes a proiectului „ACUM – Alegem Cariere și Urmăm Meserii”, implementat în cadrul Programului Operațional Capital Uman 2014 – 2020, Axa prioritară 1 – Inițiativa “Locuri de muncă pentru tineri”.

Scopul proiectului

Proiectul „ACUM” a avut ca scop creșterea ocupării și îmbunătățirea nivelului de competențe al tinerilor NEETs (tineri care nu sunt încadrați profesional și nu urmează niciun program educațional sau de formare) cu vârsta între 16-29 ani, înregistrați la Serviciul Public de Ocupare și rezidenți în regiunea Centru.

Obiectivele specifice ale proiectului
  1. Dezvoltarea competențelor profesionale prin derularea programelor de formare profesională continuă (FPC) pentru 310 tineri în diverse domenii: montator rigips, lucrător comercial, lucrător în structuri pentru construcții, gestiunea deșeurilor, frizer și competențe antreprenoriale.
  2. Integrarea pe piața muncii a 380 de tineri prin participarea la programul de mediere pe piața muncii.

Activitățile principale desfășurate în cadrul proiectului
  • Organizarea procedurilor de achiziții necesare pentru desfășurarea proiectului.
  • Informarea și publicitatea proiectului prin organizarea a două conferințe de presă și diseminarea materialelor informative.
  • Selecția și validarea grupului țintă, prin campanii de informare și promovare în rândul tinerilor din regiunea Centru.
  • Derularea programelor de formare profesională și evaluarea cursanților.
  • Organizarea și derularea programului de mediere pentru facilitarea integrării pe piața muncii.

Rezultate preconizate și realizate

Proiectul a vizat atingerea unor indicatori specifici de rezultat, cum ar fi participarea a 380 de tineri NEETs la intervențiile sprijinite de proiect și obținerea unor calificări profesionale pentru aceștia. Dintre aceștia, se preconiza că cel puțin 304 tineri vor rămâne în program până la finalizare, iar 164 vor primi o ofertă de muncă sau vor continua cu un program de formare la încetarea calității de participant.

Rezultatele proiectului la 31 decembrie 2023

La finalul proiectului, am înregistrat 343 tineri participanți, dintre care:

au provenit din zona rurală

au fost de etnie romă

au fost femei și 103 bărbați

Dintre aceștia:

de beneficiari au primit o ofertă de muncă în urma finalizării activităților din cadrul proiectului

au obținut o calificare la finalul activităților de formare profesională

Concluzie

Finalizarea proiectului „ACUM – Alegem Cariere și Urmăm Meserii” reprezintă un pas important în sprijinirea tinerilor NEETs din regiunea Centru, contribuind semnificativ la integrarea lor pe piața muncii și la dezvoltarea competențelor necesare pentru o carieră de succes.