Persoane fizice

2% din impozitul pe venit

Ce este

O facilitate fiscală simplă și complet gratuită care îți permite, în fiecare an, să direcționezi 2% din impozitul pe venitul obținut în anul precedent către programele și proiectele Asociației The Social Incubator.

Cum funcționează

Mecanismul este foarte simplu și presupune completarea unui formular prin care îți exprimi intenția de a direcționa acest procent de 2% din impozitul pe venit către o cauză în care crezi, în loc de bugetul de stat. În lipsa acestui formular, statul primește automat suma aferentă.

Ce pași trebuie să urmezi

• Descarcă formularul care ți se potrivește din partea de jos a acestei pagini
  • Completează formularul descărcat cu datele tale (ale noastre sunt deja completate)
  • Trimite formularul completat și scanat către noi, la office@asociatiasocialincubator.org
Dacă preferi să depui formularul personal, o poți face direct la Administrația Financiară (ANAF) de care aparții, la ghișeu sau prin poștă (cu confirmare de primire). Adresele tuturor direcțiilor ANAF din țară le găsești aici.

Formularul 230

(venituri din salariu/pensie)

Declarația unică

(venituri din alte surse)